Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η Γαλλία κερδίζει τον Καναδά στο μπάσκετ και προκρίνεται στα ημιτελικά!

Με My de Sortiraparis · Φωτογραφίες από Cécile de Sortiraparis · Δημοσιευμένος 7 Αύγουστος 2024 στις 12:05
Είναι απίστευτο ότι ο Καναδάς ήταν το φαβορί για τον προημιτελικό της Τρίτης 6 Αυγούστου, αλλά τελικά ήταν η γαλλική ομάδα, με τον Victor Wembanyama και την ομάδα του, που κέρδισε τον αγώνα, οδηγώντας την στα ημιτελικά της Πέμπτης 8 Αυγούστου.

"Ένας κανονικός αγώνας δεν θα είναι αρκετός, θα πρέπει να κάνουμε κάτι ξεχωριστό", δήλωσε ο προπονητής Vincent Collet πριν από τον αγώνα Γαλλία-Καναδάς .

Και όντως, έβγαλαν όλα τα δυνατά τους σε αυτόν τον προημιτελικό, ξεκινώντας δυνατά τον αγώνα. Μέχρι το πρώτο τάιμ άουτ προηγήθηκαν με 16-5. Στο πρώτο ημίχρονο, η γαλλική ομάδα μπάσκετ προηγούνταν με 45-29. Ήταν ένα τεχνικά εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο. Αλλά πάνω απ' όλα έλαμψε η ορμή και η αποφασιστικότητα των Tricolores, που επιτέθηκαν στο παιχνίδι με φουλ ρυθμούς και άσκησαν ισχυρή πίεση στους Καναδούς, παρά το γεγονός ότι ήταν το φαβορί του αγώνα.

Το σχέδιο παιχνιδιού που καταστρώθηκε από τον Βενσάν Κολέ και την ομάδα του αποδείχθηκε επιτυχημένο. Έχοντας μόνο έναν εσωτερικό παίκτη κοντά στη στεφάνη, μπόρεσαν να απλώσουν το παιχνίδι, να αποφύγουν τον συνωστισμό του Victor Wembanyama και να εκμεταλλευτούν την αμυντική αδυναμία του Καναδά κοντά στο καλάθι.

Οι Γάλλοι χτυπούν δυνατά εκεί που πονάει. Ενώ όλα τα βλέμματα ήταν στραμμένα στον Victor Wembanyama, στο τέλος έλαμψαν οι Guerschon Yabusele και Mathias Lessort. Ο Yabusele πέτυχε 22 πόντους, ενώ ο Lessort πρόσθεσε 13, μεταξύ των οποίων και τα εντυπωσιακά 9/14 από τη γραμμή των βολών, μια αξιοσημείωτη επίδοση για τον ίδιο. Εξαιρετικός ήταν και ο Isaïa Cordinier, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους, συμπεριλαμβανομένων τεσσάρων κρίσιμων σουτ τριών πόντων που έδωσαν ώθηση στους Les Bleus όταν το χρειάζονταν. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Καναδοί αφυπνίστηκαν και έσφιξαν το παιχνίδι με πιο επιθετική άμυνα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν έντονο, κυρίως λόγω του Shaï Gilgeous-Alexander, ο οποίος πήρε τα ηνία του αγώνα και τελείωσε με 27 πόντους.

Μετά από έναν εξαντλητικό αγώνα στον οποίο η γαλλική ομάδα συνέχισε να κυριαρχεί, προκρίθηκε τελικά στα ημιτελικά με σκορ 82-73. Μια ωραία εκδίκηση για την ομάδα μπάσκετ.

Η γαλλική ομάδα μπάσκετ θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη 8 Αυγούστου στα ημιτελικάτη Γερμανία , την ίδια Γερμανία που νίκησε τη Les Bleus στο Villeneuve d'Ascq μόλις πριν από τέσσερις ημέρες. Πλέον είναι απόλυτα έτοιμοι, ας ελπίσουμε να πάρουν την εκδίκησή τους στο επόμενο παιχνίδι.

Basket aux JO de Paris : sur quelle chaîne & à quelle heure voir la demi-finale France-Allemagne ?Basket aux JO de Paris : sur quelle chaîne & à quelle heure voir la demi-finale France-Allemagne ?Basket aux JO de Paris : sur quelle chaîne & à quelle heure voir la demi-finale France-Allemagne ?Basket aux JO de Paris : sur quelle chaîne & à quelle heure voir la demi-finale France-Allemagne ? Μπάσκετ Παρίσι 2024: Τελικός Γαλλία-ΗΠΑ - κανάλι και ώρα για να παρακολουθήσετε τον αγώνα ζωντανά στην τηλεόραση
Τα κατάφεραν! Η ομάδα μπάσκετ Les Bleus κέρδισε τον ημιτελικό αγώνα με τη Γερμανία. Η γαλλική ομάδα μπάσκετ ανδρών, με επικεφαλής τον αρχηγό Nicolas Batum, θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ για το χρυσό μετάλλιο. Ποιο κανάλι, ποια μέρα και τι ώρα θα παρακολουθήσετε λοιπόν αυτόν τον τελικό μπάσκετ μεταξύ της Γαλλίας και των ΗΠΑ; Εμείς σας τα λέμε όλα! [Διαβάστε περισσότερα]