Jocurile Olimpice Paris 2024: Anastasiia Kirpichnikova, medaliată cu argint la înot în stilul liber 1500 m

De Manon de Sortiraparis · publicat pe 1 august 2024, ora 00:11
Anastasiia Kirpichnikova a luat argintul la 1500 m liber!

La câteva momente după ce Léon Marchand a stabilit un nou record al Franței la 200 m fluture, profitând de ocazie pentru a câștiga o nouă medalie de aur (!!), un alt record al Franței a fost doborât cu 8 secunde de înotătoarea Anastasiia Kirpichnikova la 1 500 m liber. Ce zi pentru înotul francez!

Totodată, franțuzoaica de origine rusă a obținut o medalie de argint binemeritată într-o cursă intensă condusă de legenda americană Katie Ledecky, care a luat astfel aurul olimpic. A fost a opta medalie de aur pentru sportiva americană, care și-a doborât propriul record cu un timp de 15:30.02.

Și ziua încă nu s-a încheiat! Léon Marchand mai are încă o medalie de aur, el pregătindu-se să concureze în 200 m bras peste doar câteva minute. În timp ce Anastasiia Kirpichnikova tocmai a cucerit a treia medalie a înotului francez la Jocurile Olimpice Paris 2024 și a 25-a medalie pentru echipa Franței, micul prinț al înotului ar putea obține a 26-a medalie înainte de sfârșitul celei de-a cincea zile de concurs.

Rămâneți conectat!

Jeux paralympiques de Tokyo : Ugo Didier remporte l'argent en natationJeux paralympiques de Tokyo : Ugo Didier remporte l'argent en natationJeux paralympiques de Tokyo : Ugo Didier remporte l'argent en natationJeux paralympiques de Tokyo : Ugo Didier remporte l'argent en natation Jocurile Paralimpice Paris 2024: aici sunt medaliații la înot
Jocurile Paralimpice Paris 2024 vor avea loc în capitală în perioada 28 august - 8 septembrie. Ce se întâmplă cu probele de înot? Cine sunt sportivii și echipele medaliate la aceste discipline? Noi vă spunem totul despre asta! [Citeşte mai mult]