Олимпийските игри в Париж през 2024 г.: Сара Стьойерт и Шарлин Пикон печелят бронзов медал във ветроходството

От My de Sortiraparis · Публикувано на 3 август 2024г. в 14:10ч.
Олимпийски игри Париж 2024, ветроходство: Шарлийн Пикон и Сара Стьойерт печелят бронз в дисциплината 49er FX. На състезателната писта Марина дьо Марсилия Шарлин Пикон и Сара Стьойерт от Ла Рошел спечелиха бронзов медал в петък. Това беше първият френски медал за деня. Този медал бележи изключително представяне на двете ветроходки, които се справиха с голямото предизвикателство.

Франция спечели първия си медал във ветроходството на Олимпийските игри в Париж през 2024 г. Дуетът Сара Стейерт и Шарлин Пикон спечели бронзов медал в края на 49er FX Medal Race в петък, 2 август . Сара Стьойерт, след петгодишна пауза от спорта на най-високо ниво, и Шарлин Пикон, двукратна олимпийска шампионка в RS уиндсърфинга, се заеха с нова трудна дисциплина и успяха да стигнат до подиума.

Шарлийн Пикон (39 г.) и Сара Стьойерт (37 г.), наричани "Отборът на мама", показаха, че опитът и решителността могат да преодолеят всяко предизвикателство. Добре класирани след първите дванадесет квалификационни етапа, двете ветроходки завършиха далеч по-назад в надпреварата за медалите - финал, който събира първите десет в генералното класиране и отчита двойки, но накрая грабнаха подиума във водите на Марина де Марсилия.

Надпреварата за медалите, която първоначално беше насрочена за четвъртък, се проведе в петък. Преди старта французите имаха две точки преднина пред холандците и седем пред шведите, а норвежците и германците не изоставаха много. В петък, 2 август, въпреки непостоянния вятър, те успяха да спасят бронза. Шарлин Пикон постигна монументален подвиг, като спечели още един медал в друга дисциплина с лодката 49er - 4,99 м лодка с крила от двете страни.

След Игрите в Токио, където печели сребро в дисциплината SR, олимпийската шампионка трябва да се откаже от любимата си дисциплина заради развитието на уиндсърфинга в посока на фойлинг. За три години тя трябваше да научи всички основи на 49er FX - плавателен съд, на който нямаше да стъпи до 2021 г. За тази мисия Шарлийн можеше да разчита на друга майка: Сара Стьойерт. Завърнала се след втората си бременност и устроила се в живота си като учителка, родената в Ла Рошел жена излезе от спортната си пенсия, за да излезе отново на море. По-опитна от партньора си в тази категория лодки, Сара Стьойерт научи Пикон на всички правила на 49er FX.

И за двамата спортисти предизвикателството беше огромно. Да се подготвят за Олимпийските игри в рамките на три години в клас, който е толкова труден, колкото 49er. Но в Марсилия ветроходците надвиха шансовете, като в навечерието на финала заеха лидерска позиция в класирането. Тренирани от Бенжамен Боньо от миналата година, те бяха натрупали самочувствие, като спечелиха сребро на последното европейско първенство. Интензивната подготовка се е отплатила, позволявайки им да повярват в потенциала си.

Това е първият олимпийски медал за Сара Стейерт и третият за Шарлин Пикон- изпълнение, което демонстрира тяхната решителност и талант. Сваляме шапка на холандските олимпийски шампиони и поздравяваме отбора на мама за тази прекрасна победа.