Je to jedna z nejsledovanějších disciplín letních olympijských her: plavání je vodní sport všech rekordů. Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 se bude soutěžit v pařížské aréně La Défense.
Přestože je plavání v dnešní době velmi populární, jeho počátky sahají až do pravěku, ačkoli se tento sport stal soutěžním až v 19. století.
Zpočátku se cvičil pouze prsní styl, od té doby se disciplína rozrostla na čtyři hlavní styly: motýlek, kraul, znak a prsa. První olympijské závody se konaly v přírodním prostředí a v roce 1908 na olympijských hrách v Londýně se poprvé uskutečnily v bazénu. V roce 1896 se na olympijských hrách v Aténách závodilo pouze ve volném stylu a v prsařských disciplínách, v roce 1904 přibyla disciplína znak a v roce 1956 na olympijských hrách v Melbourne motýlek.
Na letních olympijských hrách se musí plavat v olympijském bazénu o délce 50 metrů. Celkem existuje téměř dvacet různých formátů, které se liší vzdáleností a rozmanitostí plavání (znak, volný styl atd.). Je to soutěž, kde jsou sportovci skutečnými hvězdami, stanovují rekordy a získávají medaile.
Olympijské hry v Paříži 2024 se budou konat od 27. července do 4. srpna 2024 v La Défense Aréně.
Akce na programu:
- 50 m volný styl
- 100 m volným stylem
- 200 m volným stylem
- 400 m volným stylem
- 800 m volný způsob
- 1500 m volným stylem
- 100 m polohový závod
- 200 m polohový závod
- 100 m prsa
- 200 m prsa
- 100 m motýlek
- 200 m motýlek
- 200 m polohový závod
- 400 m polohový závod
- Štafeta na 4 x 100 m volným stylem
- Štafeta na 4 x 200 m volným stylem
- Štafeta na 4 x 100 m znak
- Smíšená štafeta na 4 x 100 m znak
Pravidla
Plavání vlastně nemá žádná pravidla, jen pokyny pro slušné chování a respektování ostatních plavců při tréninku v bazénu.
Záznamy
Olympijským plaveckým rekordům dominují Spojené státy s více než 250 zlatými medailemi. Americký plavec Michael Phelps drží rekord s 28 medailemi, z toho 23 zlatými v mužské kategorii, zatímco plavkyně Jenny Thompsonová má celkem 12 medailí, z toho 8 zlatých.
Program olympijských her v plavání v roce 2024 :
Sobota 27. července
11:00 až 13:00 hod.
- 100 m motýlek - ženy, rozjížďky
- 400 m volný styl - ženy, rozjížďky
- 100 m prsa - muži, rozjížďky
- 400 m volný způsob - muži, rozjížďky
- Štafeta na 4x100 m volným stylem - ženy, rozjížďky
- Štafeta na 4x100 m volným stylem - muži, rozjížďky
Od 20.30 do 22.30 hodin
- 100 m motýlek - ženy, semifinále
- 400 m volný styl - muži, finále
- 400 m volný styl - ženy, finále
- 100 m prsa - muži, semifinále
- Štafeta na 4 x 100 m volným stylem - ženy, finále
- Štafeta na 4 x 100 m volným stylem - muži, finále
neděle 28. července
11:00 až 13:00 hod.
- 200 m volný způsob - muži, rozjížďky
- 400 m polohový závod - muži, rozjížďky
- 100 m prsa - ženy, rozjížďky
- 100 m polohový závod - muži, rozjížďky
- 200 m volný způsob - ženy, rozjížďky
Od 20.30 do 22.30 hodin
- 400 m polohový závod - muži, finále
- 100 m motýlek - ženy, finále
- 200 m volný styl - muži, semifinále
- 100 m prsa - ženy, semifinále
- 100 m polohový závod - muži, semifinále
- 100 m prsa - muži, finále
- 200 m volný způsob - ženy, semifinále
Pondělí 29. července
11:00 až 13:00 hod.
- 400 m polohový závod - ženy, rozjížďky
- 100 m polohový závod - ženy, rozjížďky
- 800 m volný způsob - muži, rozjížďky
Od 20.30 do 22.30 hodin
- 400 m polohový závod - ženy, finále
- 200 m volný styl - muži, finále
- 100 m polohový závod - ženy, semifinále
- 100 m polohový závod - muži, finále
- 100 m prsa - ženy, finále
- 200 m volný způsob - ženy, finále
Úterý 30. července
11:00 až 13:00 hod.
- 200 m motýlek - muži, rozjížďky
- 100 m volným stylem - muži, rozjížďky
- 1500 m volným stylem - ženy, rozjížďky
- 100 m volným stylem - ženy, rozjížďky
- 200 m prsa - muži, rozjížďky
- Štafeta na 4 x 200 m volným stylem - muži, rozjížďky
Od 20.30 do 22.30 hodin
- Muži 100 m volný způsob, semifinále
- 200 m motýlek - muži, semifinále
- 100 m polohový závod - ženy, finále
- 800 m volný způsob - muži, finále
- 100 m volný způsob - ženy, semifinále
- 200 m prsa - muži, semifinále
- Štafeta 4x200 m volným stylem - muži, finále
Středa 31. července
11:00 až 13:00 hod.
- 200 m prsa - ženy, rozjížďky
- 200 m polohový závod - muži, rozjížďky
- 200 m motýlek - ženy, rozjížďky
Od 20.30 do 22.30 hodin
- 100 m volný způsob - ženy, finále
- 200 m motýlek - muži, finále
- 200 m prsa - muži, finále
- 1 500 m volný způsob - ženy, finále
- 200 m polohový závod - muži, semifinále
- 200 m prsa - ženy, semifinále
- 200 m motýlek - ženy, semifinále
- 100 m volný způsob - ženy, semifinále
- 100 m volný způsob - muži, finále
čtvrtek 1. srpna
11:00 až 13:00 hod.
- 200 m polohový závod - ženy, rozjížďky
- 50 m volným stylem - muži, rozjížďky
- 200 m polohový závod - muži, rozjížďky
- Štafeta na 4 x 200 m volným stylem - ženy, rozjížďky
Od 20.30 do 22.30 hodin
- 200 m motýlek - ženy, finále
- 200 m polohový závod - muži, finále
- 200 m polohový závod - ženy, semifinále
- 200 m prsa - ženy, finále
- 200 m polohový závod - muži, semifinále
- 30 m volný způsob - muži, semifinále
- Štafeta 4x200 m volným stylem - ženy, finále
Pátek 2. srpna
11:00 až 13:00 hod.
- 100 m motýlek - muži, rozjížďky
- 200 m polohový závod - ženy, rozjížďky
- 800 m volný styl - ženy, rozjížďky
- Štafeta na 4 x 100 m znak - smíšená, rozjížďky
Od 20.30 do 22.30 hodin
- 50 m volný způsob - muži, finále
- 200 m polohový závod - ženy, finále
- 200 m polohový závod - muži, finále
Sobota 3. srpna
11:00 až 13:00 hod.
- 50 m volný způsob - ženy, rozjížďky
- 1500 m volným stylem - ženy, semifinále
- 200 m polohový závod - ženy, finále
- 800 m volný způsob - ženy, finále
- Štafeta 4x100 m znak - smíšená, finále
Neděle 4. srpna
Od 18.30 do 20.30 hodin.
- 50 m volný způsob - ženy, finále
- 1 500 m volný způsob - muži, finále
- Štafeta na 4 x 100 m znak - muži, finále
- Štafeta na 4 x 100 m s překážkami - ženy, finále