Ολυμπιακοί Αγώνες Παρίσι 2024: Anastasiia Kirpichnikova, αργυρή Ολυμπιονίκης στα 1500μ. ελεύθερο κολύμπι

Με Manon de Sortiraparis · Δημοσιευμένος 1 Αύγουστος 2024 στις 00:10
Η Αναστασία Κιρπιτσνίκοβα πήρε το ασημένιο μετάλλιο στα 1500μ. ελεύθερο!

Λίγα λεπτά αφότου ο Léon Marchand σημείωσε νέο γαλλικό ρεκόρ στα 200μ. πεταλούδα, εκμεταλλευόμενος την ευκαιρία να κερδίσει άλλο ένα χρυσό μετάλλιο στη διαδικασία (!!), ένα άλλο γαλλικό ρεκόρ καταρρίφθηκε κατά 8 δευτερόλεπτα από την κολυμβήτρια Anastasiia Kirpichnikova στα 1500μ. ελεύθερο. Τι μέρα για τη γαλλική κολύμβηση!

Παράλληλα, η ρωσικής καταγωγής Γαλλίδα πήρε επάξια το ασημένιο μετάλλιο σε μια έντονη κούρσα με επικεφαλής την Αμερικανίδα θρυλική Katie Ledecky, η οποία κατέκτησε το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο. Ήταν το όγδοο χρυσό μετάλλιο για την Αμερικανίδα αθλήτρια, η οποία κατέρριψε το δικό της ρεκόρ με χρόνο 15:30.02.

Και η μέρα δεν έχει ακόμα τελειώσει! Ο Léon Marchand έχει ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο μπροστά του, καθώς ετοιμάζεται να αγωνιστεί στα 200 μέτρα πρόσθιο σε λίγα λεπτά. Ενώ η Anastasiia Kirpichnikova μόλις κέρδισε το 3ο μετάλλιο των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού 2024 για τη γαλλική κολύμβηση και το 25ο μετάλλιο για τη γαλλική ομάδα, ο μικρός πρίγκιπας της κολύμβησης θα μπορούσε να κερδίσει το 26ο πριν από το τέλος αυτής της 5ης ημέρας των αγώνων.

Μείνετε συνδεδεμένοι!

Jeux paralympiques de Tokyo : Ugo Didier remporte l'argent en natationJeux paralympiques de Tokyo : Ugo Didier remporte l'argent en natationJeux paralympiques de Tokyo : Ugo Didier remporte l'argent en natationJeux paralympiques de Tokyo : Ugo Didier remporte l'argent en natation Παραολυμπιακοί Αγώνες Παρίσι 2024: οι παραολυμπιονίκες στην κολύμβηση
Οι Παραολυμπιακοί Αγώνες του Παρισιού 2024 θα διεξαχθούν στην πρωτεύουσα από τις 28 Αυγούστου έως τις 8 Σεπτεμβρίου. Τι γίνεται με τα αγωνίσματα παρα-κολύμβησης; Ποιοι είναι οι αθλητές και οι ομάδες που θα κερδίσουν μετάλλια σε αυτά τα αγωνίσματα; Σας τα λέμε όλα! [Διαβάστε περισσότερα]