Ολυμπιακοί Αγώνες Παρίσι 2024: Η Sarah Steyaert και η Charline Picon κερδίζουν χάλκινο μετάλλιο στην ιστιοπλοΐα

Με My de Sortiraparis · Δημοσιευμένος 3 Αύγουστος 2024 στις 14:10
Ολυμπιακοί Αγώνες Παρίσι 2024, ιστιοπλοΐα: Η Charline Picon και η Sarah Steyaert κερδίζουν το χάλκινο μετάλλιο στο 49er FX. Στην πίστα της Marina de Marseille, η Charline Picon και η Sarah Steyaert από τη La Rochelle κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο την Παρασκευή. Ήταν το πρώτο γαλλικό μετάλλιο της ημέρας. Το μετάλλιο αυτό σηματοδοτεί μια εξαιρετική επίδοση για τις δύο ιστιοπλόους, οι οποίες ανταποκρίθηκαν σε μια μεγάλη πρόκληση.

Η Γαλλία κατέκτησε το πρώτο της μετάλλιο στην ιστιοπλοΐα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι. Το δίδυμο των Sarah Steyaert και Charline Picon κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο τέλος του Medal Race 49er FX την Παρασκευή 2 Αυγούστου. Η Sarah Steyaert, μετά από πέντε χρόνια διακοπής από τον αθλητισμό υψηλού επιπέδου, και η Charline Picon, διπλή Ολυμπιονίκης στην ιστιοσανίδα RS, ανέλαβαν ένα νέο απαιτητικό αγώνισμα και κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο.

ΗCharline Picon (39) και η Sarah Steyaert (37), με το παρατσούκλι "η ομάδα μαμά", έδειξαν ότι η εμπειρία και η αποφασιστικότητα μπορούν να ξεπεράσουν κάθε πρόκληση. Καλά καταταγμένες μετά τα πρώτα δώδεκα προκριματικά σκέλη, οι δύο ιστιοπλόοι τερμάτισαν πολύ πίσω στον αγώνα μεταλλίων, έναν τελικό που συγκεντρώνει τους δέκα πρώτους της γενικής κατάταξης και μετράει διπλά, αλλά τελικά άρπαξαν το βάθρο στα νερά της Μαρίνας της Μασσαλίας.

Ο αγώνας Medal Race, που αρχικά είχε προγραμματιστεί για την Πέμπτη, διεξήχθη τελικά την Παρασκευή. Πριν από την εκκίνηση, οι Γάλλοι προηγούνταν κατά δύο βαθμούς των Ολλανδών και κατά επτά των Σουηδών, με τους Νορβηγούς και τους Γερμανούς να μην απέχουν πολύ. Την Παρασκευή 2 Αυγούστου, παρά τον άστατο άνεμο, κατάφεραν να σώσουν το χάλκινο μετάλλιο. Η Charline Picon πέτυχε ένα μνημειώδες κατόρθωμα κατακτώντας ένα ακόμη μετάλλιο σε άλλο αγώνισμα με το 49er, ένα σκάφος 4,99 μέτρων με φτερά στις δύο πλευρές.

Μετά τους Αγώνες του Τόκιο, όπου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο SR, η Ολυμπιονίκης αναγκάστηκε να εγκαταλείψει το αγαπημένο της άθλημα λόγω της εξέλιξης του windsurfing προς το foiling. Μέσα σε τρία χρόνια έπρεπε να μάθει όλα τα βασικά του 49er FX, ένα σκάφος στο οποίο δεν θα πατούσε ποτέ το πόδι της μέχρι το 2021. Για την αποστολή αυτή, η Charline μπόρεσε να βασιστεί σε μια άλλη μαμά: τη Sarah Steyaert. Επιστρέφοντας από τη δεύτερη εγκυμοσύνη της και εγκαταστημένη στη ζωή της ως δασκάλα, η γεννημένη στη La Rochelle βγήκε από την αθλητική της συνταξιοδότηση για να βγει ξανά στη θάλασσα. Πιο έμπειρη από τη σύντροφό της σε αυτή την κατηγορία σκαφών, η Sarah Steyaert δίδαξε στην Picon όλες τις αρχές του 49er FX.

Και για τους δύο αθλητές, η πρόκληση ήταν τεράστια. Να προετοιμαστούν για τους Ολυμπιακούς Αγώνες σε τρία χρόνια, σε μια κατηγορία τόσο απαιτητική όσο το 49er. Αλλά στη Μασσαλία, οι ιστιοπλόοι νίκησαν τις πιθανότητες, παίρνοντας την πρωτιά στην κατάταξη την παραμονή του τελικού. Με προπονητή τον Benjamin Bonnaud από πέρυσι, είχαν χτίσει την αυτοπεποίθησή τους κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στο τελευταίο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Η εντατική προετοιμασία απέδωσε καρπούς, επιτρέποντάς τους να πιστέψουν στις δυνατότητές τους.

Είναι το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο για τη Sarah Steyaert και το 3ο για τη Charline Picon, μια επίδοση που αποδεικνύει την αποφασιστικότητα και το ταλέντο τους. Καπέλο στους Ολλανδούς Ολυμπιονίκες και συγχαρητήρια στην ομάδα Mama Team για αυτή την ωραία νίκη.