Ολυμπιακοί Αγώνες Παρίσι 2024: τελικός ποδοσφαίρου: ημερομηνία, ώρα και τηλεοπτικό κανάλι Γαλλία - Ισπανία για το χρυσό μετάλλιο

Με My de Sortiraparis · Δημοσιευμένος 9 Αύγουστος 2024 στις 13:10
Ο τελικός ποδοσφαίρου Γαλλίας-Ισπανίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι υπόσχεται να είναι μια ιστορική στιγμή που δεν πρέπει να χάσετε. Οι τρικολόρ, υπό την καθοδήγηση του Guillaume Restes (TFC) και του Thierry Henry (προπονητής), θα προσπαθήσουν να κατακτήσουν το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο απέναντι σε μια τρομερή ισπανική ομάδα. Πότε, πού, τι ώρα και σε ποιο κανάλι θα μπορέσετε να παρακολουθήσετε τον αγώνα; Εμείς σας τα λέμε όλα.

Ο τελικός θα διεξαχθεί την Παρασκευή 9 Αυγούστου στις 6μμ στο Parc des Princes στο Παρίσι, ένας αγώνας που δεν πρέπει να χάσετε και θα μεταδοθεί από την France Télévisions και το Eurosport.

Μετά από μια θεαματική πρόκριση τη Δευτέρα 5 Αυγούστου, η γαλλική ομάδα ποδοσφαίρου ανδρών κατάφερε να νικήσει την Αίγυπτο με 3-1 μετά από παράταση στη Λυών. Ο Mahmoud Saber είχε ανοίξει το σκορ για τους Αιγύπτιους στο 62ο λεπτό, αλλά ο Jean-Philippe Mateta ισοφάρισε στο 83ο λεπτό, πριν δώσει το προβάδισμα στους Les Bleus στο 99ο λεπτό. Στη συνέχεια, ο Michael Olise σφράγισε τη νίκη στο 108ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος την αποβολή ενός Αιγύπτιου παίκτη στην αρχή της παράτασης. Η νίκη αυτή εξασφαλίζει στη Γαλλία ένα μετάλλιο, με την πιθανότητα κατάκτησης του χρυσού.

Για πρώτη φορά μετά από 40 χρόνια, οι Les Bleus, με επικεφαλής τον αρχηγό Αλεξάντρ Λακαζέτ, έχουν την ευκαιρία να φέρουν ένα χρυσό μετάλλιο για τη γαλλική αποστολή. Η τελευταία φορά που η γαλλική ποδοσφαιρική ομάδα κατέκτησε αυτόν τον τίτλο ήταν το 1984, στο Λος Άντζελες. Τότε, η γενιά των Bijotat, Garande, Lacombe και Xuereb είχε αφήσει το στίγμα της. Σήμερα, η ομάδα του Τιερί Ανρί απέχει έναν αγώνα από το να επαναλάβει αυτό το κατόρθωμα.

Η πορεία της Les Bleus προς αυτόν τον τελικό σημαδεύτηκε από κορυφαίες στιγμές και εξαιρετικές εμφανίσεις. Στον ημιτελικό, έδειξαν την ανθεκτικότητά τους ανατρέποντας την Αίγυπτο, εξασφαλίζοντας έτσι ένα μετάλλιο και δίνοντας στον εαυτό τους την ευκαιρία να κατακτήσουν το χρυσό. Αυτή η νεαρή και ταλαντούχα ομάδα κέρδισε τις καρδιές των φιλάθλων και επανέφερε την ελπίδα στο γαλλικό ποδόσφαιρο στη διεθνή σκηνή.

Ο αγώνας της Παρασκευής υπόσχεται να είναι ένα αξέχαστο θέαμα, με κάθε παίκτη να τα δίνει όλα για να φτάσει στην κορυφή του Ολυμπιακού βάθρου. Οι προσδοκίες είναι υψηλές και το όνειρο του χρυσού μεταλλίου είναι εφικτό για τη γαλλική ομάδα.

Μην ξεχνάτε, λοιπόν, ότι ο τελικός έχει προγραμματιστεί να ξεκινήσει στις 18:00 στις 9 Αυγούστου 2024. Ο αγώνας θα μεταδοθεί από τη France Télévisions, με το France 3 αφιερωμένο στα ομαδικά αθλήματα, καθώς και από το Eurosport. Μπορείτε να παρακολουθήσετε αυτή την ιστορική στιγμή και να χειροκροτήσετε τους Tricolores στην προσπάθειά τους για δόξα.