Ολυμπιακοί Αγώνες Παρίσι 2024: χρυσό μετάλλιο για την ομάδα βόλεϊ ανδρών κατά της Πολωνίας

Με Philippine de Sortiraparis · Φωτογραφίες από Cécile de Sortiraparis · Δημοσιευμένος 11 Αύγουστος 2024 στις 11:07
Το Σάββατο 10 Αυγούστου ολοκληρώνεται το πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού 2024, συμπεριλαμβανομένου του βόλεϊ, όπου η Γαλλία νίκησε την Πολωνία και κατέκτησε ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο!

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Παρισιού 2024 πλησιάζουν στο τέλος τους, αλλά υπάρχουν ακόμη μερικοί εξαιρετικοί αγώνες και εκδηλώσεις στο πρόγραμμα, όπως ο αγώνας βόλεϊ μεταξύ της Γαλλίας και της Πολωνίας το Σάββατο 10 Αυγούστου! Μετά από έναν αμφίρροπο αγώνα, η Γαλλία αναδείχθηκε νικήτρια, κατακτώντας άλλο ένα χρυσό μετάλλιο για τη διοργανώτρια χώρα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Το βόλεϊ κλειστού χώρου παίζεται από ομάδες των έξι παικτών σε ένα γήπεδο 18x9 μέτρων που χωρίζεται από δίχτυ. Οι αγώνες διεξάγονται σε πέντε σετ, με στόχο τη νίκη σε τρία σετ για να κερδηθεί ο αγώνας. Κάθε σετ παίζεται στους 25 πόντους, εκτός από το πέμπτο σετ, το οποίο παίζεται στους 15 πόντους. Σε αυτόν τον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του 2024, οι Γάλλοι πέτυχαν μια μεγαλειώδη νίκη με 3-0 επί της Πολωνίας. Ένα πανάξιο χρυσό μετάλλιο για την ανδρική ομάδα!

Paris 2024 : histoire, pratique, athlètes... Tout savoir sur le volley au Jeux OlympiquesParis 2024 : histoire, pratique, athlètes... Tout savoir sur le volley au Jeux OlympiquesParis 2024 : histoire, pratique, athlètes... Tout savoir sur le volley au Jeux OlympiquesParis 2024 : histoire, pratique, athlètes... Tout savoir sur le volley au Jeux Olympiques Ολυμπιακοί και Παραολυμπιακοί Αγώνες 2024: ιστορία, πρακτική, αθλητές... Όλα όσα πρέπει να ξέρετε για το βόλεϊ
Με τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού 2024 να έχουν τελειώσει και τους Παραολυμπιακούς Αγώνες να αναμένονται με ανυπομονησία, το βόλεϊ, το μπιτς βόλεϊ και το βόλεϊ καθιστών είναι από τα πιο αναμενόμενα αγωνίσματα. Μάθετε όλα όσα πρέπει να ξέρετε για αυτά τα συναρπαστικά αθλήματα: από την ιστορία της ένταξής τους στους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες, μέχρι πρακτικές λεπτομέρειες όπως οι χώροι διεξαγωγής των αγώνων, ο αριθμός των διαθέσιμων θέσεων, οι βασικές ημερομηνίες και φυσικά οι πολλά υποσχόμενοι Γάλλοι αθλητές που θα διεκδικήσουν το Ολυμπιακό χρυσό. [Διαβάστε περισσότερα]

Un tournoi de beach-volley international s'installe à Roland-GarrosUn tournoi de beach-volley international s'installe à Roland-GarrosUn tournoi de beach-volley international s'installe à Roland-GarrosUn tournoi de beach-volley international s'installe à Roland-Garros Ολυμπιακοί και Παραολυμπιακοί Αγώνες: ποιες ομάδες κέρδισαν μετάλλια στο βόλεϊ; Αποτελέσματα
Με τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού 2024 να έχουν τελειώσει και τους Παραολυμπιακούς Αγώνες να βρίσκονται προ των πυλών, ρίχνουμε μια ματιά στις ομάδες που κέρδισαν μετάλλια στο βόλεϊ, στο μπιτς βόλεϊ και στο βόλεϊ καθιστής άμυνας! [Διαβάστε περισσότερα]

Η γαλλική ομάδα βόλεϊ ανδρών αναμενόταν με ανυπομονησία, ιδιαίτερα μετά την επιτυχία της με το χρυσό μετάλλιο στους Αγώνες του Τόκιο 2020 ! Και είναι μια καθαρή νίκη για την ομάδα, η οποία δεν απογοήτευσε τους Γάλλους φιλάθλους κατακτώντας ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού 2024 απέναντι στην Πολωνία. Μέχρι σήμερα, η Γαλλία βρίσκεται στην 5η θέση του πίνακα μεταλλίων, πίσω από τις Ηνωμένες Πολιτείες, την Κίνα, την Αυστραλία και την Ιαπωνία.

paris JO 2024 jeux olympiques hotel de ville visuel actualitéparis JO 2024 jeux olympiques hotel de ville visuel actualitéparis JO 2024 jeux olympiques hotel de ville visuel actualitéparis JO 2024 jeux olympiques hotel de ville visuel actualité Παρίσι 2024: ανακαλύψτε τον πίνακα μεταλλίων ανά χώρα για αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες
Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Παρισιού 2024 είναι φυσικά το σημαντικότερο αθλητικό γεγονός του φετινού καλοκαιριού, συγκεντρώνοντας περισσότερες από 200 χώρες στη γαλλική πρωτεύουσα. Όσον αφορά τα μετάλλια, η Γαλλία θα βγει πρώτη στο έδαφός της; Εμείς σας τα λέμε όλα! [Διαβάστε περισσότερα]