Ολυμπιακοί Αγώνες Παρίσι 2024: πολλά μετάλλια για την Παρί Σεν Ζερμέν στο τζούντο και το ποδόσφαιρο

Με Graziella de Sortiraparis · Φωτογραφίες από Graziella de Sortiraparis · Δημοσιευμένος 14 Αύγουστος 2024 στις 16:35
Μπορεί το τμήμα χάντμπολ να μην κατέκτησε Ολυμπιακό τίτλο, αλλά ο σύλλογος Παρί Σεν Ζερμέν διακρίθηκε κατά τη διάρκεια αυτών των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού 2024 χάρη στους Γάλλους και ξένους αθλητές του στο ποδόσφαιρο και το τζούντο!

Η Παρί Σεν Ζερμέν μπορεί να είναι περισσότερο γνωστή για το ποδόσφαιρο, αλλά τα τελευταία χρόνια ο σύλλογος έχει επεκταθεί και σε άλλα αθλήματα, υποστηρίζοντας αθλητές που όλοι γνωρίζετε πλέον! Δυστυχώς, η γαλλική ομάδα χάντμπολ, στην οποία συμμετέχουν αρκετοί παίκτες της PSG, όπως οι αδελφοί Καραμπάτιτς και ο Ελοχίμ Πραντί, δεν έλαμψε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού 2024, αλλά άλλοι αθλητές στο ποδόσφαιρο και το τζούντο έχουν φέρει μετάλλια από τον σύλλογο!

Το τμήμα τζούντο της Παρί Σεν Ζερμέν, που ιδρύθηκε το 2017, εκπροσωπήθηκε από την αρχή από τον Teddy Riner. Την επόμενη χρονιά δημιουργήθηκε σχολή τζούντο και προσελήφθησαν 14 τζούντοκα. Οι αγώνες του Παρισιού ήταν μια ιδιαίτερα καλή συγκομιδή, με σχεδόν όλους τους νικητές των μεταλλίων μας να προέρχονται από την PSG! Ανάμεσά τους ήταν ο Luka Mkheidze, η Romane Dicko και η Amandine Buchard (η οποία μόλις έφυγε από τον σύλλογο για να ξεκινήσει ένα νέο έργο), καθώς και οι Alpha Djalo, Marie-Eve Gahié και Walide Khyar, εκτός φυσικά από τον Teddy, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην ομάδα.

Δύο Γεωργιανοί τζούντοκα παίζουν επίσης για την PSG: Ο Lasha Bekauri πήρε το χρυσό στην κατηγορία -90kg και ο Tato Grigalashvili κέρδισε το ασημένιο στην κατηγορία -81kg. Αρκετό ρεκόρ για το παρισινό τζούντο! Όσον αφορά το ποδόσφαιρο, ο σύλλογος δεν άφησε κανέναν από τους νεαρούς Παριζιάνους του να φύγει και έτσι δεν έπαιξε ρόλο στο ωραίο ασημένιο μετάλλιο της γαλλικής μας ομάδας. Ωστόσο, ο Αχράφ Χακίμι κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με το Μαρόκο και ο τερματοφύλακας Αρνάου Τενάς έγινε Ολυμπιονίκης με την Ισπανία! Στο γυναικείο ποδόσφαιρο, οι Ηνωμένες Πολιτείες ήταν αυτές που κατέκτησαν το χρυσό και η παίκτρια της PSG Korbin Albert ήταν η πρωταγωνίστρια.

Parc des PrincesParc des PrincesParc des PrincesParc des Princes PSG: όλα τα νέα και οι πληροφορίες που πρέπει να ξέρετε για την Παρί Σεν Ζερμέν
Η Παρί Σεν Ζερμέν, η πιο εμβληματική ποδοσφαιρική ομάδα της πρωτεύουσας, συναρπάζει τους Παριζιάνους οπαδούς εδώ και χρόνια. Ακολουθεί μια σύνοψη όλων των τελευταίων ειδήσεων και πληροφοριών που πρέπει να γνωρίζετε για την PSG! [Διαβάστε περισσότερα]