Jocurile Olimpice Paris 2024: o medalie de argint pentru Angèle Hug la caiac-cross

De Audrey de Sortiraparis · publicat pe 5 august 2024, ora 21:20
Franța adaugă încă o medalie la palmaresul său! La 5 august 2024, franțuzoaica Angèle Hug a ocupat locul al doilea pe podium în proba de kaiac-cross.

Franța continuă să adune medalii la Jocurile Olimpice 2024. O Olimpiadă foarte importantă, deoarece țara găzduiește această competiție sportivă emblematică pentru prima dată într-un secol. Hotărât să-și lase amprenta asupra istoriei, orașul Paris a dezvăluit o ceremonie de deschidere spectaculoasă care încalcă toate regulile, cu o deschidere în inima capitalei, evenimente desfășurate în locuri istorice și un cazan olimpic fără combustibil sub forma unui balon cu aer cald.

Iar sportivii francezi sunt hotărâți să arboreze steagul țării lor și să intre în istoria sportului! Până acum, Franța, țara gazdă, a câștigat 44 de medalii: 12 de aur, 14 de argint și 18 de bronz. O nouă medalie se va adăuga la palmares pe 5 august 2024.

După ce a concurat în probele dekaiac-cross feminin pe stadionul nautic din Vaires-sur-Marne, franțuzoaica Angèle Hug a reușit să obțină medalia de argint. Ea a terminat pe locul al doilea, în spatele Australiei, reprezentată de Noemie Fox.
Ocupând locul al doilea pe podium, Angèle Hug, în vârstă de 24 de ani, s-a distins printr-o tactică ingenioasă: deși era în urmă cu doar câțiva metri de sosire, ea și-a obstrucționat concurentele la ultima poartă, deviind baliza cu pagaia pentru a-și lansa sprintul final și a obține locul al doilea. Ea rămâne singura reprezentantă a Franței în optimi, după ce Camille Prigent a fost eliminată.

Aceasta este a 3-a medalie pe care Franța a câștigat-o în Canoe-Kayak în acest an și a 39-a din istoria sa în această disciplină.