Jocurile Olimpice Paris 2024: Judoka Joan-Benjamin Gaba câștigă argintul la categoria -73 kg

De Manon de Sortiraparis · publicat pe 29 iulie 2024, ora 21:29
Judoka Joan-Benjamin Gaba a obținut argintul la categoria -73 kg în fața campionului mondial în exercițiu, azerul Hidayet Heydarov.

Joan-Benjamin Gaba cu siguranță nu are de gând să uite prima sa participare la Jocurile Olimpice! Luni, 29 iulie, judoka în vârstă de 23 de ani a câștigat o medalie de argint la judo la categoria -73 kg. Încă o medalie pentru delegația franceză, care a ajuns la 14 de aur, argint și bronz la momentul redactării acestui articol.

Numai la judo, după doar 3 zile de competiție, Franța are deja 5 medalii în palmares: argint pentru Luka Mkheidze (-60 kg), bronz pentru Amandine Buchard (-52 kg), bronz pentru Shirine Boukli (-48 kg)... și acum argint pentru Joan-Benjamin Gaba, precum și bronz pentru Sarah-Léonie Cysique, câștigată tot astăzi la categoria -57 kg!

După o zi perfectă în care i-a învins în semifinale pe georgianul Lasha Shavdatuashvili, pe japonezul Soichi Hashimoto și pe moldoveanul Adil Osmanov, tânărul sportiv francez a fost în cele din urmă învins la Arena Champ-de-Mars deazerul Hidayet Heydarov, nimeni altul decât campionul mondial în exercițiu.

Joan-Benjamin Gaba nu are regrete, dimpotrivă: acesta este un prim pas magnific în cariera olimpică a judoka francez.

JudoJudoJudoJudo Jocurile Olimpice și Paralimpice Paris 2024: cine sunt sportivii de judo medaliați? Premii
Jocurile Olimpice și Paralimpice Paris 2024 vor reuni sportivi din întreaga lume! Descoperiți-i pe cei care s-au distins în judo, cu medalii de aur, argint și bronz, precum și orice poveste de succes franceză. [Citeşte mai mult]