Jocurile Olimpice de la Paris 2024: Medalie de argint pentru echipa Franței la proba ecvestră

De Manon de Sortiraparis · publicat pe 29 iulie 2024, ora 23:01
Medalia de argint la proba de concurs ecvestru pe echipe a revenit Franței. Cock-a-doodle-doo!

Les Bleus ne-au pus stele în ochi pe tot parcursul zilei de 29 iulie. În total, la momentul redactării acestui articol, delegația franceză a adus acasă 6 noi medalii într-o singură zi: o medalie de aur la canotaj, trei de argint la ciclism montan, tir cu arcul și judo, precum și o medalie de bronz la judo. Și ziua este departe de a se încheia, deoarece finala feminină de sabie va aduce cu siguranță încă două medalii în palmaresul francez!

Una dintre celelalte atracții ale acestei zile însorite a fost, fără îndoială, concursul de concursuri pe echipe de la Château de Versailles, în cadrul căruia echipa franceză a fost încoronată cu o medalie de argint magnifică. Nicolas Touzaint, Stéphane Landois și Karim Laghouag s-au clasat pe locul al doilea în fața echipei britanice, care a fost încoronată cu aur.

După performanțele bune obținute sâmbătă la dresaj și duminică la cros, francezii și-au perfecționat astăzi avansul la sărituri peste obstacole, ceea ce le-a permis să rămână în fața echipei japoneze, care a obținut medalia de bronz. A fost o performanță magnifică pentru francezi, care sunt câștigători obișnuiți de medalii: Karim Laghouag a câștigat aurul la Rio, la fel ca Nicolas Touzaint la Atena.

équitationéquitationéquitationéquitation Jocurile Paralimpice Paris 2024: când și pe ce canal puteți urmări la televizor evenimentele paralimpice?
Unde și când puteți urmări la televizor probele de para-echestionare de la Jocurile Paralimpice Paris 2024? Aflați calendarul, orele și canalele de difuzare în Franța și în întreaga lume pentru paraderesaj la Jocurile Paralimpice. [Citeşte mai mult]