Jocurile Olimpice Paris 2024: Sarah Steyaert și Charline Picon câștigă o medalie de bronz la navigație

De My de Sortiraparis · publicat pe 3 august 2024, ora 14:10
Jocurile Olimpice Paris 2024, navigație: Charline Picon și Sarah Steyaert câștigă bronzul la 49er FX. Pe hipodromul Marina de Marseille, Charline Picon și Sarah Steyaert din La Rochelle au câștigat vineri medalia de bronz. A fost prima medalie franceză a zilei. Această medalie marchează o performanță excepțională pentru cele două marinare, care au făcut față unei provocări majore.

Franța a câștigat prima sa medalie în navigația olimpică la Jocurile Olimpice Paris 2024. Duo-ul format din Sarah Steyaert și Charline Picon a câștigat medalia de bronz la finalul cursei 49er FX Medal Race, vineri 2 august . Sarah Steyaert, după o pauză de cinci ani de la sportul de înalt nivel, și Charline Picon, dublă campioană olimpică la windsurfing RS, au abordat o nouă disciplină solicitantă și au reușit să urce pe podium.

Charline Picon (39 de ani) și Sarah Steyaert (37 de ani), supranumite "Mama Team", au demonstrat că experiența și determinarea pot depăși orice provocare. Bine clasate după primele douăsprezece etape de calificare, cele două navigatoare au terminat mult în jos în cursa pentru medalii, o finală care reunește primele zece clasate la general și care contează dublu, dar în cele din urmă au smuls podiumul pe apele din Marina de Marseille.

Medal Race, programată inițial pentru joi, a fost disputată în cele din urmă vineri. Înainte de start, francezii aveau două puncte avans față de olandezi și șapte față de suedezi, iar norvegienii și germanii nu erau departe. Vineri, 2 august, în ciuda unui vânt capricios, au reușit să salveze bronzul. Charline Picon a reușit o performanță monumentală, câștigând o altă medalie într-o altă disciplină cu 49er, o barcă de 4,99 m cu aripi pe fiecare parte.

După Jocurile de la Tokyo, unde a câștigat argintul în SR, campioana olimpică a trebuit să renunțe la disciplina sa preferată din cauza evoluției windsurfingului către foiling. În trei ani, ea a trebuit să învețe toate elementele de bază ale 49er FX, o ambarcațiune pe care nu va pune piciorul până în 2021. Pentru această misiune, Charline a putut conta pe o altă mamă: Sarah Steyaert. Revenită după a doua sarcină și instalată în viața sa de profesoară, originara din La Rochelle a ieșit din retragerea sa sportivă pentru a lua din nou drumul mării. Mai experimentată decât partenera sa în această categorie de ambarcațiuni, Sarah Steyaert a învățat-o pe Picon toate preceptele 49er FX.

Pentru ambii sportivi, provocarea a fost imensă. Să se pregătească pentru Jocurile Olimpice în trei ani, într-o clasă atât de solicitantă precum 49er. Dar la Marsilia, marinarii au învins șansele, preluând conducerea în clasament în ajunul finalei. Antrenați de Benjamin Bonnaud încă de anul trecut, ei își câștigaseră încrederea prin argintul obținut la ultimele campionate europene. Pregătirea intensivă a dat roade, permițându-le să creadă în potențialul lor.

Este prima medalie olimpică pentru Sarah Steyaert și a treia pentru Charline Picon, o performanță care demonstrează determinarea și talentul lor. Jos pălăria pentru campionii olimpici olandezi și felicitări echipei Mama pentru această frumoasă victorie.