Jocurile Olimpice Paris 2024: argint pentru Simone Biles la gimnastică, după aurul lui Rebeca Andrade

De My de Sortiraparis · Fotografii de Cécile de Sortiraparis · publicat pe 5 august 2024, ora 18:15
În mod decisiv, această zi a Jocurilor Olimpice de Gimnastică de pe 5 august rezervă multe surprize neașteptate. După un loc 5ᵉ la bârnă, Simone Biles obține în cele din urmă doar medalia de argint la sol, după Rebeca Andrade, brazilianca care obține aurul. Jordan Chiles, anunțată inițial cu 4ᵉ, a terminat în cele din urmă pe podium după un protest.

LaJocurile Olimpice Paris 2024, Simone Biles a câștigat argintul la sol, în timp ce Jordan Chiles a luat bronzul pentru Statele Unite. Medalia de aur i-a revenit Rebecei Andrade, care le-a învins pe americance cu o prestație impecabilă. A fost cu adevărat o zi plină de răsturnări de situație, care a zădărnicit toate previziunile făcute luni, 5 august.

Într-o zi bogată în emoții, Simone Biles și Jordan Chiles au captivat publicul cu performanțele lor remarcabile. Simone Biles, în ciuda unei performanțe impresionante cu câteva mișcări extrem de dificile, a fost devansată de brazilianca Rebeca Andrade. Cu diagonale complexe, inclusiv trei răsuciri în două salturi, o diagonală în dublu tendu și un dublu salto arrière tendu în finală, Biles nu a fost de subestimat. Cu toate acestea, două coborâri au împiedicat-o să obțină cea de-a patra medalie de aur la disciplina sa favorită.

Rebeca Andrade a strălucit prin consecvență și precizie. Programul său impecabil i-a adus al doilea titlu olimpic, după aurul obținut la sărituri la Tokyo, în 2021. Prin victoria sa, Andrade a scris istorie în gimnastica braziliană, devenind campioană olimpică la sol la Paris.

Surpriză mare la finalul emisiunii pentru americani. Jordan Chiles, anunțată inițial pe locul patru, a urcat în cele din urmă pe podium după ce echipa SUA a acceptat o plângere. Această decizie, deși favorabilă pentru Chiles, a fost crudă pentru gimnasta română Ana Bărbosu, care a fost lăsată în afara podiumului.

Simone Biles, care a câștigat deja trei medalii de aur la aceste Jocuri, a adăugat acum o medalie de argint la palmaresul său. Cu puțin timp înainte de această finală la sol, ea reușise să se claseze doar pe locul cinci la bârnă, după o căzătură, demonstrându-și rezistența și talentul incontestabil.

Jocurile Olimpice de la Paris din 2024 vor rămâne în istorie pentru momentele palpitante și performanțele excepționale. Medaliile câștigate de Simone Biles și Jordan Chiles sunt exemplul perfect, ilustrând atât competitivitatea, cât și emoția gimnasticii artistice la cel mai înalt nivel.

Nici a opta medalie de aur pentru Simone Biles. Două ieșiri de pe covor au costat-o în cele din urmă aurul la sol pentru doar 0,033 puncte, în ciuda unei prestații excelente (14,133). Brazilianca Rebeca Andrade a ocupat primul loc cu un punctaj de 14,166. Andrade, în vârstă de 25 de ani, câștigase deja prima medalie olimpică de aur a Braziliei în gimnastică la sărituri, în absența lui Biles. De data aceasta, ea a învins-o pe superstarul american în mod regulat. Americanca Jordan Chiles a completat podiumul cu o notă de 13,766.