Jocurile Olimpice Paris 2024: finala de fotbal: data, ora și canalul TV Franța - Spania pentru medalia de aur

De My de Sortiraparis · publicat pe 9 august 2024, ora 13:10
Finala de fotbal Franța-Spania de la Jocurile Olimpice Paris 2024 promite să fie un moment istoric de neratat. Tricolorii, sub îndrumarea lui Guillaume Restes (TFC) și Thierry Henry (antrenor), vor încerca să câștige medalia de aur olimpică împotriva unei echipe spaniole formidabile. Când, unde, la ce oră și pe ce canal veți putea urmări meciul? Noi vă spunem totul despre asta.

Finala va avea loc vineri, 9 august, de la ora 18:00, la Parc des Princes din Paris, un meci care nu trebuie ratat și care va fi transmis de France Télévisions și Eurosport.

După o calificare spectaculoasă luni, 5 august, echipa masculină de fotbal a Franței a reușit să învingă Egiptul cu 3-1 după prelungiri la Lyon. Mahmoud Saber a deschis scorul pentru egipteni în minutul 62, dar Jean-Philippe Mateta a egalat în minutul 83, înainte de a-i aduce pe Les Bleus în avantaj în minutul 99. Michael Olise a consfințit victoria în minutul 108, profitând de eliminarea unui jucător egiptean la începutul prelungirilor. Această victorie garantează Franței o medalie, cu posibilitatea de a câștiga aurul.

Pentru prima dată în 40 de ani, Les Bleus, conduși de căpitanul Alexandre Lacazette, au ocazia să aducă acasă o medalie de aur pentru delegația Franței. Ultima dată când echipa franceză de fotbal a câștigat acest titlu a fost în 1984, la Los Angeles. La acea vreme, generația Bijotat, Garande, Lacombe și Xuereb își lăsase amprenta. Astăzi, echipa lui Thierry Henry este la un meci distanță de a repeta această performanță.

Drumul Bleus către această finală a fost marcat de momente importante și de performanțe excepționale. În semifinală, au dat dovadă de rezistență învingând Egiptul, obținând astfel o medalie și oferindu-și șansa de a câștiga aurul. Această echipă tânără și talentată a câștigat inimile fanilor și a redat speranța fotbalului francez pe scena internațională.

Meciul de vineri se anunță a fi un spectacol de neuitat, cu fiecare jucător dând totul pentru a ajunge pe cea mai înaltă treaptă a podiumului olimpic. Așteptările sunt mari, iar visul unei medalii de aur este la îndemână pentru echipa Franței.

Deci, nu uitați, finala este programată să înceapă la ora 18:00 pe 9 august 2024. Meciul va fi transmis pe France Télévisions, cu France 3 dedicat sporturilor de echipă, dar și pe Eurosport. Puteți urmări acest moment istoric și îi puteți încuraja pe tricolori în căutarea gloriei.