JO 2024: Franța învinge Canada la baschet și ajunge în semifinale!

De My de Sortiraparis · Fotografii de Cécile de Sortiraparis · publicat pe 7 august 2024, ora 12:05
Incredibil, Canada a fost considerată favorită pentru sfertul de finală de marți, 6 august, dar în cele din urmă echipa Franței, cu Victor Wembanyama și echipa sa, a câștigat meciul, propulsând-o în semifinalele de joi, 8 august.

"Un meci normal nu va fi suficient, va trebui să facem ceva special", a declarat selecționerul Vincent Collet înaintea meciului Franța-Canada .

Și, într-adevăr, ei au făcut tot posibilul pentru acest sfert de finală, începând meciul în forță. Până la primul time-out, ei conduceau cu 16-5. În prima repriză, echipa franceză de baschet conducea cu 45-29. A fost o primă repriză excelentă din punct de vedere tehnic. Dar tricolorii au strălucit mai ales prin dinamism și determinare, atacând jocul la viteză maximă și exercitând o presiune puternică asupra canadienilor, deși erau favoriți la acest meci.

Planul de joc conceput de Vincent Collet și echipa sa s-a dovedit a fi un succes. Având un singur jucător interior aproape de coș, ei au reușit să întindă jocul, să evite aglomerarea lui Victor Wembanyama și să exploateze slăbiciunea defensivă a Canadei aproape de coș.

Francezii au lovit puternic acolo unde doare. Deși toți ochii erau ațintiți asupra lui Victor Wembanyama, în cele din urmă Guerschon Yabusele și Mathias Lessort au fost cei care au strălucit. Yabusele a marcat 22 de puncte, în timp ce Lessort a adăugat 13, inclusiv un impresionant 9/14 de la linia de aruncări libere, o performanță notabilă pentru el. Isaïa Cordinier a fost, de asemenea, excepțională, marcând 20 de puncte, inclusiv patru aruncări de trei puncte cruciale pentru a le da un impuls Les Bleus atunci când au avut nevoie de el. În a doua repriză, canadienii s-au trezit și au strâns jocul cu o apărare mai agresivă. A doua repriză a fost intensă, în mare parte datorită lui Shaï Gilgeous-Alexander, care a preluat frâiele jocului și a terminat cu 27 de puncte.

După un meci epuizant în care echipa franceză a continuat să domine, s-a calificat în cele din urmă în semifinale cu scorul de 82 la 73. O frumoasă revanșă pentru echipa de baschet.

Echipa de baschet a Franței va întâlni joi, 8 august ,Germania în semifinale, aceeași Germanie care i-a învins pe Les Bleus la Villeneuve d'Ascq în urmă cu doar patru zile. Acum pe deplin apți, să sperăm că își vor lua revanșa în meciul următor.

Basket aux JO de Paris : sur quelle chaîne & à quelle heure voir la demi-finale France-Allemagne ?Basket aux JO de Paris : sur quelle chaîne & à quelle heure voir la demi-finale France-Allemagne ?Basket aux JO de Paris : sur quelle chaîne & à quelle heure voir la demi-finale France-Allemagne ?Basket aux JO de Paris : sur quelle chaîne & à quelle heure voir la demi-finale France-Allemagne ? Paris 2024 Baschet: Franța-SUA final - canal și timp pentru a viziona meciul în direct la TV
Au reușit! Echipa de baschet Les Bleus a câștigat meciul din semifinale cu Germania. Echipa de baschet masculin a Franței, condusă de căpitanul Nicolas Batum, va înfrunta SUA pentru medalia de aur. Așadar, pe ce canal, în ce zi și la ce oră veți urmări această finală de baschet dintre Franța și SUA? Noi vă spunem totul! [Citeşte mai mult]