Olympijské hry 2024 v Paríži: Sarah Steyaertová a Charline Piconová získali bronzovú medailu v plachtení

Pri My de Sortiraparis · Uverejnené 3. august 2024 o 14:10hod.
Olympijské hry Paríž 2024, plachtenie: Charline Piconová a Sarah Steyaertová získali bronz v kategórii 49er FX. Na pretekárskej dráhe Marina de Marseille získali v piatok Charline Piconová a Sarah Steyaertová z La Rochelle bronzovú medailu. Bola to prvá francúzska medaila tohto dňa. Táto medaila znamená výnimočný výkon oboch jachtárok, ktoré sa postavili veľkej výzve.

Francúzsko získalo svoju prvú medailu v olympijskom jachtingu na OH 2024 v Paríži. Dvojica Sarah Steyaertová a Charline Piconová získala bronzovú medailu na konci medailových pretekov 49er FX v piatok 2. augusta . Sarah Steyaertová po päťročnej prestávke od vrcholového športu a Charline Piconová, dvojnásobná olympijská víťazka vo windsurfingu RS, sa pustili do novej náročnej disciplíny a podarilo sa im dosiahnuť pódium.

Charline Piconová (39) a Sarah Steyaertová (37), prezývané "Mama Team", ukázali, že skúsenosti a odhodlanie dokážu prekonať každú výzvu. Dobre umiestnené po prvých dvanástich kvalifikačných etapách skončili tieto dve plavkyne v medailových pretekoch, finále, v ktorom sa stretáva prvá desiatka celkového poradia a počíta sa dvojnásobok, ďaleko nižšie, ale nakoniec na vodách Marina de Marseille uchmatli pódium.

Preteky o medaily, ktoré boli pôvodne naplánované na štvrtok, sa nakoniec uskutočnili v piatok. Pred štartom mali Francúzi náskok dvoch bodov pred Holanďanmi a siedmich pred Švédmi, pričom Nóri a Nemci za nimi nezaostávali. V piatok 2. augusta sa im napriek nestálemu vetru podarilo zachrániť bronz. Charline Piconová dosiahla monumentálny výkon, keď získala ďalšiu medailu v inej disciplíne s loďou 49er, 4,99 m dlhou loďou s krídlami na oboch stranách.

Po olympijských hrách v Tokiu, kde získala striebro v SR, sa olympijská víťazka musela vzdať svojej obľúbenej disciplíny, pretože windsurfing sa vyvíjal smerom k foilingu. Za tri roky sa musela naučiť všetky základy 49er FX, teda plavidla, na ktoré až do roku 2021 nikdy nevkročila. Pri tejto misii sa Charline mohla spoľahnúť na ďalšiu mamu: Sarah Steyaertovú. Rodáčka z La Rochelle, ktorá sa vrátila z druhého tehotenstva a usadila sa v živote učiteľky, vyšla zo športového dôchodku, aby sa opäť vydala na more. Sarah Steyaertová, ktorá je v tejto kategórii lodí skúsenejšia ako jej partner, naučila Picona všetky základy 49er FX.

Pre oboch športovcov to bola obrovská výzva. Pripraviť sa za tri roky na olympijské hry v takej náročnej triede, akou je 49-ka. V Marseille však jachtári prekonali šance a v predvečer finále sa dostali do čela rebríčka. Od minulého roka ich trénoval Benjamin Bonnaud a sebavedomie si vybudovali ziskom striebra na posledných majstrovstvách Európy. Intenzívna príprava sa im vyplatila a umožnila im veriť vo svoj potenciál.

Pre Sarah Steyaertovú je to prvá olympijská medaila a pre Charline Piconovú tretia, čo je dôkazom ich odhodlania a talentu. Klobúk dole pred holandskými olympijskými víťazkami a gratulujeme Mama Teamu k tomuto krásnemu víťazstvu.