Ολυμπιακοί Αγώνες Παρίσι 2024: Ο τζουντόκα Joan-Benjamin Gaba κατακτά το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των -73 κιλών

Με Manon de Sortiraparis · Δημοσιευμένος 29 Ιούλιος 2024 στις 21:28
Ο τζουντόκα Joan-Benjamin Gaba πήρε το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των -73 κιλών απέναντι στον απερχόμενο παγκόσμιο πρωταθλητή, τον Hidayet Heydarov από το Αζερμπαϊτζάν.

Ο Joan-Benjamin Gaba σίγουρα δεν πρόκειται να ξεχάσει την πρώτη του εμφάνιση στους Ολυμπιακούς Αγώνες! Τη Δευτέρα 29 Ιουλίου, ο 23χρονος τζουντόκα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο τζούντο στην κατηγορία των -73 κιλών. Άλλο ένα μετάλλιο για τη γαλλική αποστολή, ανεβάζοντας το συνολικό αριθμό σε 14 χρυσά, ασημένια και χάλκινα τη στιγμή που γράφονται αυτές οι γραμμές.

Μόνο στο τζούντο, μετά από μόλις 3 ημέρες αγώνων, η Γαλλία έχει ήδη 5 μετάλλια στο όνομά της: αργυρό για τον Luka Mkheidze (-60kg), χάλκινο για την Amandine Buchard (-52kg), χάλκινο για τη Shirine Boukli (-48kg)... και τώρα αργυρό για τον Joan-Benjamin Gaba καθώς και χάλκινο για τη Sarah-Léonie Cysique, που κέρδισε επίσης σήμερα στην κατηγορία -57kg!

Μετά από μια αψεγάδιαστη μέρα κατά την οποία νίκησε τον Lasha Shavdatuashvili από τη Γεωργία, τον Soichi Hashimoto από την Ιαπωνία και τον Adil Osmanov από τη Μολδαβία στα ημιτελικά, ο νεαρός Γάλλος αθλητής ηττήθηκε τελικά στην Champ-de-Mars Arena απότον Hidayet Heydarov από το Αζερμπαϊτζάν, ο οποίος δεν είναι άλλος από τον εν ενεργεία παγκόσμιο πρωταθλητή.

Ο Joan-Benjamin Gaba δεν μετανιώνει, το αντίθετο μάλιστα: αυτό είναι ένα υπέροχο πρώτο βήμα στην Ολυμπιακή καριέρα του Γάλλου τζουντόκα.

JudoJudoJudoJudo Ολυμπιακοί και Παραολυμπιακοί Αγώνες Παρίσι 2024: ποιοι είναι οι αθλητές του τζούντο που θα κερδίσουν μετάλλια; Βραβεία
Οι Ολυμπιακοί και Παραολυμπιακοί Αγώνες του 2024 στο Παρίσι θα συγκεντρώσουν αθλητές από όλο τον κόσμο! Ανακαλύψτε αυτούς που έχουν διακριθεί στο τζούντο, με χρυσά, ασημένια και χάλκινα μετάλλια, καθώς και τυχόν γαλλικές επιτυχίες. [Διαβάστε περισσότερα]