Ολυμπιακοί Αγώνες Παρίσι 2024: Χάλκινο στο τζούντο για τη Sarah-Léonie Cysique

Με Manon de Sortiraparis · Δημοσιευμένος 29 Ιούλιος 2024 στις 21:45
Η τζουντόκα Sarah-Léonie Cysique κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, κερδίζοντας την Eteri Liparteliani από τη Γεωργία.

Το τζούντο βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα από την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού 2024! Μετά το αργυρό για τον Luka Mkheidze (-60kg), το χάλκινο για την Amandine Buchard (-52kg), το χάλκινο για την Shirine Boukli (-48kg), και λίγο πριν ο Joan-Benjamin Gaba κερδίσει το αργυρό, η Sarah-Léonie Cysique πήρε το χάλκινο στην κατηγορία -57kg!

Αυτή τη φορά, δεν υπήρχε ασημένιο μετάλλιο για τη Γαλλίδα - που το κέρδισε στους Αγώνες του Τόκιο - αλλά μια τρίτη θέση επιλογής. Μετά από μια ατελείωτη ήττα στον ημιτελικό των 57 κιλών από την καναδίδα Christa Deguchi τη Δευτέρα 29 Ιουλίου 2024, η Sarah-Léonie Cysique έδωσε μια σύντομη αλλά έντονη μάχη απέναντι στην Eteri Liparteliani από τη Γεωργία για να διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Σε συνέντευξη που παραχώρησε στο France Télévisions, ο26χρονος αθλητής δάκρυσε ("από χαρά"!) και δήλωσε: " Ήταν πολύ δύσκολο γιατί είδα ένα όνειρο να καταρρέει, ήξερα ότι δεν θα γινόμουν χρυσός Ολυμπιονίκης στο Παρίσι, παρόλο που γι' αυτό ήρθα. Επιστρέφω με ένα μετάλλιο στο Παρίσι, εδώ, στο σπίτι μου, με το γαλλικό κοινό να με επευφημεί, να με ενθαρρύνει μπροστά στην οικογένειά μου και τη γαλλική ομάδα τζούντο, είναι απίστευτο".

Ας μην ξεχνάμε τηνάλλη σημαντική νίκη της ημέραςγια τη Γαλλία στο τζούντο: αυτή του τζουντόκα Joan-Benjamin Gaba, ο οποίος πήρε το ασημένιο μετάλλιο απέναντι στον απερχόμενο παγκόσμιο πρωταθλητή.

JudoJudoJudoJudo Ολυμπιακοί και Παραολυμπιακοί Αγώνες Παρίσι 2024: ποιοι είναι οι αθλητές του τζούντο που θα κερδίσουν μετάλλια; Βραβεία
Οι Ολυμπιακοί και Παραολυμπιακοί Αγώνες του 2024 στο Παρίσι θα συγκεντρώσουν αθλητές από όλο τον κόσμο! Ανακαλύψτε αυτούς που έχουν διακριθεί στο τζούντο, με χρυσά, ασημένια και χάλκινα μετάλλια, καθώς και τυχόν γαλλικές επιτυχίες. [Διαβάστε περισσότερα]