Κάλεσμα σε όλους τους λάτρεις της αεροναυπηγικής, σε όλους εκείνους που είναι πάντα ενθουσιασμένοι, σε όλους εκείνους που μοιράζονται το όνειρο του Ίκαρου! Το Musée de l'Air et de l'Espace (Μουσείο Αεροπορίας και Διαστήματος ) σας προσκαλεί να εντρυφήσετε στις συλλογές του και να μάθετε τα πάντα για την ιστορία της αεροπορίας και του διαστήματος στη Γαλλία και σε όλο τον κόσμο. Το στρατιωτικό μουσείο, που βρίσκεται στο Le Bourget(93), γειτνιάζει με τοαεροδρόμιο της πόλης και εξακολουθεί να είναι το μεγαλύτερο αεροναυτικό μουσείο της Γαλλίας!
Αυτό το μουσείο τέχνης και επιστήμης δημιουργήθηκε το 1919 με πρωτοβουλία τουAlbert Caquot, ενός από τους πιο λαμπρούς Γάλλους μηχανικούς της εποχής του. Εκείνη την εποχή, η συλλογή του μουσείου χτιζόταν σταδιακά σε ένα υπόστεγο στοIssy-les-Moulineaux. Εγκαινιάστηκε επίσημα το 1921 στο Chalais-Meudon και στη συνέχεια το 1936 στο 15ο διαμέρισμα του Παρισιού, ενώ στη συνέχεια έκλεισε από τους Γερμανούς κατά τη διάρκεια του Β' Παγκοσμίου Πολέμου. Μόλις το 1973 το αεροναυτικό μουσείο μπόρεσε να αναγεννηθεί από τις στάχτες του, αφού μεταφέρθηκε στο Le Bourget. Το άνοιγμα του αεροδρομίου Roissy-Charles-de-Gaulle το 1974 απελευθέρωσε τελικά χώρο για τον επαναπατρισμό περισσότερων εκθεμάτων στα υπόστεγα του μουσείου.
Ο εκθεσιακός χώρος 4.000 τ.μ. ανακαινίστηκε το 2019. Το μουσείο φιλοξενεί στα αποθέματά του σχεδόν 20.000 αντικείμενα που σχετίζονται με την αεροπορία και την αεροναυπηγική. Η Μεγάλη Πινακοθήκη περιλαμβάνει 407 αντικείμενα σε 16 αίθουσες. Ελάτε να θαυμάσετε τα μοντέλα αεροσκαφών, τη γόνδολα από το αερόπλοιο La France, τοαεροπλάνο Antoinette τύπου VII και το κύπελλο Grand Prix d'aviation που χρονολογείται από το 1910.
Αλλά το πραγματικό θέαμα είναι τα δεκάδες αεροσκάφη και οι πύραυλοι που μπορείτε να δείτε από κοντά. Το Boeing 747, τοA380, το περίφημο Concorde, τα Ariane 1 και Ariane 5, τοελικόπτερο Super Frelon, το αμερικανικό πολεμικό αεροσκάφος Douglas C-47A... Μπορείτε ακόμη και να επιβιβαστείτε σε τέσσερα από αυτά με ένα εισιτήριο Boarding Pass. Υπάρχει επίσης ένας διασκεδαστικός εκπαιδευτικός χώρος όπου οι περίεργοι νέοι μπορούν να ανακαλύψουν αυτόν τον πολύ ιδιαίτερο κόσμο μέσα από εργαστήρια και διαδραστικές επιδείξεις.
Και για όσους αγαπούν την καλή θέα, το μουσείο προσφέρει επίσης την ευκαιρία να ανέβουν στο παρατηρητήριο του ιστορικού πύργου ελέγχου της περιοχής, για να απολαύσουν τη μαγευτική θέα της πίστας και των διαδρόμων του Le Bourget. Αν ο καιρός δεν συνεργαστεί, μπορείτε πάντα να απολαύσετε τη θέα από το πλανητάριο.
Το μουσείο διοργανώνει τακτικά θεματικές περιοδικές εκθέσεις και συμμετέχει στις σημαντικότερες πολιτιστικές εκδηλώσεις της περιοχής, όπως η Νύχτα Μουσείων (Nuit des Musées), οι Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς (Journées du Patrimoine) και το Φεστιβάλ Επιστήμης (Fête de la Science).
Το Musée du Bourget βρίσκεται στο Seine-Saint-Denis. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να φτάσετε εκεί από το Παρίσι, ο ευκολότερος είναι να πάρετε το RER B μέχρι τη στάση "Le Bourget" και στη συνέχεια να πάρετε το λεωφορείο 152 μέχρι το μουσείο. Μπορείτε επίσης να επιλέξετε να πάρετε τη γραμμή 7 του μετρό μέχρι τη La Courneuve και στη συνέχεια το λεωφορείο 152. Μπορείτε επίσης να επιλέξετε να πάρετε τη γραμμή 7 του μετρό μέχρι το La Courneuve και στη συνέχεια το λεωφορείο 152. Το 2026, η μελλοντική γραμμή 17 του μετρό θα διευκολύνει επίσης τη διαδρομή, καθώς θα μας μεταφέρει κοντά στο αεροδρόμιο Le Bourget, όπου βρίσκεται το μουσείο.
Το μουσείο είναι ανοιχτό όλες τις ημέρες του έτους, εκτός από τις Δευτέρες, την 1η Ιανουαρίου και την 25η Δεκεμβρίου. Κατά τη διάρκεια της υψηλής περιόδου (1 Απριλίου έως 30 Σεπτεμβρίου), το μουσείο είναι ανοιχτό έως τις 5.30 μ.μ. Τον υπόλοιπο χρόνο, κλείνει στις 4.30 μ.μ. Υπάρχουν διάφορες τιμές εισόδου για όλες τις ηλικίες, ενώ την πρώτη Κυριακή κάθε μήνα το μουσείο είναι δωρεάν για όλους.
Στο χώρο, οι επισκέπτες όλων των ηλικιών περιποιούνται. Τα νήπια μπορούν να απολαύσουν το Cocoon, έναν χώρο εξοπλισμένο με τραπέζια αλλαγής ρούχων, χώρο θηλασμού και προσαρμοσμένα παιχνίδια για ηρεμία. Τα μεγαλύτερα παιδιά μπορούν να γευματίσουν στο καφέ-εστιατόριο L'Hélice, το οποίο προσφέρει ένα γλυκό και αλμυρό μενού με τοπικά, εποχιακά προϊόντα. Και μην ξεχάσετε να επισκεφθείτε το κατάστημα αναμνηστικών πριν φύγετε!
Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2024 στο Μουσείο Αέρος και Διαστήματος στο Le Bourget (93)
Ταξιδέψτε στα αστέρια κατά τη διάρκεια αυτών των Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς, με εξαιρετικά εργαστήρια στο Musée de l'Air et de l'Espace. Στις 21 και 22 Σεπτεμβρίου 2024, το Musée du Bourget σας προσκαλεί να λάβετε μέρος σε μοναδικές εκδηλώσεις γύρω από τις συλλογές του. [Διαβάστε περισσότερα]
Saint-Exupéry, θραύσματα της ιστορίας: η έκθεση για τον πιλότο στο Musée de l'air et de l'espace
Ο Antoine de Saint-Exupéry είναι περισσότερο γνωστός για τη συγγραφή του "Μικρού Πρίγκιπα", αλλά ήταν επίσης ένας διάσημος πιλότος, τον οποίο το Μουσείο του αέρα και του διαστήματος θα τιμήσει με την ευκαιρία της 80ής επετείου του θανάτου του στη θάλασσα, από τις 29 Μαΐου 2024. [Διαβάστε περισσότερα]
Το Musée de l'Air et de l'Espace θα φιλοξενήσει μια βιβλιοθήκη πολυμέσων και παιχνιδιών από τον Ιανουάριο του 2023
Ένας νέος χώρος για παιδιά και οικογένειες θα δημιουργηθεί στο Musée de l'Air et de l'Espace στο Le Bourget από τις 31 Ιανουαρίου 2023. Αυτή η βιβλιοθήκη πολυμέσων και παιχνιδιών θα σας ταξιδέψει στην καρδιά της αεροναυτικής και της διαστημικής γνώσης. [Διαβάστε περισσότερα]
Θέση
Μουσείο Αεροπορίας και Διαστήματος
Aéroport de Paris - Le Bourget
93350 Bourget (Le)
Τιμές
Billet Check-in moins de 26 ans : Ελεύθερος
Tarif 4 à 18 ans : €6
Tarif 19-25 ans : €8
Tarif réduit pour les + de 26 ans : €14
Tarif plein pour les + de 26 ans : €17
Επίσημη ιστοσελίδα
www.museeairespace.fr
Περισσότερες πληροφορίες
Ανοιχτά από Τρίτη έως Κυριακή από τις 10 π.μ. έως τις 5 μ.μ. (τελευταία είσοδος στις 4.30 μ.μ.), από την 1η Οκτωβρίου έως τις 31 Μαρτίου, και από τις 10 π.μ. έως τις 6 μ.μ. (τελευταία είσοδος στις 5.30 μ.μ.), από την 1η Απριλίου έως τις 30 Σεπτεμβρίου.